משלוח חינם לנקודת איסוף בקנייה מעל 220 ₪

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

למה כדאי לשתות קפה אספרסו לפני האימון?

קפה לפני אימון

זה אולי יפתיע אתכם, אבל אחד הדברים שמשפיעים ביותר על הגוף לפני אימון הינו שתיית קפה. קפאין, המצוי בכ-60 סוגים שונים של צמחים, נחשב ל”סם” (המותר על פי חוק) הנצרך ביותר בעולם.

כ- 80% מהאוכלוסייה בעולם צורכים קפאין מדי יום במגוון משקאות ומזונות: קפה, תה, שוקולד, מוצרי קקאו, משקאות קלים (כאשר קולה הוא הבולט בהם) ועוד. כמות הקפאין במזון ובשתייה תלויה גם באופן בו עובר המזון עיבוד.

מבנהו הכימי של הקפאין מאפשר את חדירתו לכל סוגי התאים בגוף ובמוח (חודר את מחסום דם-מוח), וכתוסף פרמקולוגי הוא אחראי לשיפורם של ביצועים גופניים, עד כדי כך שעד תחילת שנות ה-2000 הוא נחשב אסור לשימוש והימצאותו מעל סף מסוים בשתן גרמה לפסילת ספורטאים בתחרויות שונות.

 

מנגנון הפעולה של קפאין

קפאין עובד על הגוף והמוח במספר תצורות: הוא מוביל להגברת ההפרשה של הורמון האדרנלין ועקב כך מעורר וממריץ. קפאין גם גורם לשחרורן של חומצות שומן לזרם הדם, אז האם שתיית קפה לפני מאמץ גופני משפרת את ניוד השומן מהתאים ומובילה להרזיה?
מחקרים מהעת האחרונה מצאו שבזמן ביצוע פעילות גופנית הגוף אינו עושה שימוש מוגבר בחומצות שומן אלו, ומשכך אין קפאין מוביל לשריפת שומנים. אף על פי כן, עדיין תוכלו למצוא על המדפים עשרות או אפילו מאות של מוצרים המכילים קפאין ומבטיחים זירוז של חילוף החומרים והאצת תהליכי הרזיה.

האם קפאין אכן דוחה עייפות במאמץ אירובי? מחשבה כי קפאין חוסך ניצול גליקוגן המצוי במסת השרירים נמצאה כלא נכונה. ממצאים של מספר מחקרים שנערכו בשנות ה-2000 המוקדמות הציגו רמת פחמימות שווה בין נוטלי קפאין ולא.

במחקרי עומק עדכניים נמצא כי מנגנון פעולתו של קפאין בבני אדם הוא קשירה לרצפטורים הקרויים “אדנוזין רצפטור” הנמצאים בכל הגוף. הקפאין מתחרה עם האדנוזין על קשירה לרצפטורים הללו ובעקבות כך מתרחשים מספר תהליכים דוגמת עלייה ברמות הורמון האדרנלין והפחתה בתחושת הכאב (“אלחוש”), בעיקר בשרירים הלוקחים חלק בפעילות הגופנית ובמערכת העצבים המרכזית (CNS) בזמן פעילות גופנית עצימה יותר.

אישה באימון

לסיכום, מתנהל דיון ארוך ביתרונות מול החסרונות של צריכת קפה. התפיסה לפיה קפה גורם לעליית הסיכון לחלות במחלות מסוימות איננה נכונה. הודות למחקרי קפה מתמשכים, ידוע שבכוס הקפה האהובה עלינו יש הרבה יתרונות.

בנוסף לכך שקפה הוא מקור טהור לקפאין, הוא מספק יתרונות תפקודיים רבים כאשר צורכים אותו לפני אימון.

אז בפעם הבאה, אם תרצה “להגיע לקצה” באימון כוח או אירובי, לא תצטרך לבקר בחנות תוספי תזונה, זה נמצא אצלך בארון במטבח:

7 יתרונות של שתיית קפה לפני אימון

  1. קפה ממריץ את חילוף החומרים
  2. קפה משפר את מחזור הדם
  3. קפה מפחית כאב
  4. קפה משפר את הסיבולת
  5. קפה משמר את השרירים
  6. קפה משפר את הזיכרון
  7. קפה הופך את האימון למהנה יותר

 

בשונה ממשקאות ותוספי תזונה שונים, קפה אינו מכיל תרכובות מלאכותיות או כימיקלים. פולי הקפה גדלים באדמה, ומלאים בנוגדי חמצון בריאים.

אתם עוד כאן? רוצו להכין את האספרסו מקפסולות קפה של סגפרדו! ולהתאמן!

למידע וייעוץ לעסקים
הטופס נשלח בהצלחה!
דילוג לתוכן